Ułatwienia dostępu

Dobre praktyki

Aktualnosci

Zapraszamy Państwa do nieodpłatnego pobierania publikacji "Akademia Goscinnosci- podręcznika dobrych praktyk", która została napisana i opracowana w Fundacji Symbioza  dzięki sfinansowaniu projektu przez Narodowy Instytut Wolnosci Program Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - NOWE FIO. Autorem podręcznika jest Sylwia Osojca-Kozłowska, praktyk w dziedzinie turystyki i rowoju lokalnego, trener współpracujący ze społecznościami lokalnymi, doradczyni samorządów terytorialnych i organizatorka ogólnopolskich spotań i konferencji turystycznych służących wymianie wiedzy pomiędzy praktykami i naukowcami. 

W ramach projektu Akadema Gościnności zapraszamy mieszkańców powiatu ząbkowickiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego i wałbrzyskiego 14 listopada 2021 r. na wycieczkę do Siedlęcia, gdzie obejrzymy średniowieczną wieżę rycerską oraz do miejscowości Sucha, gdzie stoi imponujący zamek Czocha. Oba obiekty stanowia dziedzictwo kulturowe Księstwa Świdnicko-Jaworskiego,  ktore istniało na tych ziemiach w epoce średniowiecza. Wycieczka odbędzie się bezpłatnie dla 50 uczestników. Obowiązuje pierwszeństwo zgłoszeń poprzez formularz rekutacyjny. 

W ramach projektu Akadema Gościnności zapraszamy mieszkańców powiatu ząbkowickiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego i wałbrzyskiego 19 listopada 2021 r. na wycieczkę po Świdnicy gdzie obejrzymy średniowieczne dziedzictwo miasta związane z czasami gdy miastem władali książęta Piastowcy, a następnie udamy się przez Strzegom do nekropolii Piastów Świdnickich w Krzeszowie. Jest to ostatna w tym roku wycieczka, w ramach której poznajemy dziedzictwo kulturowe Księstwa Świdnicko-Jaworskiego,  ktore istniało na tych ziemiach w epoce średniowiecza. Wycieczka odbędzie się bezpłatnie dla 50 uczestników. Rekrutacja poprzez formularz rejestracyjny, obowiązuje pierwszeństwo zgłoszeń. 

W ramach projektu "Akademia Gościnności" zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska na warsztaty z kreatywnego pisania i storytellingu, w trakcie których nauczymy się przemawiać językiem ważnym dla turystów. Poznamy tajniki pracy copywrierskiej i sposoby na opowiadanie historii, dzięki którym inne osoby czytające nasze treści zechcą odwiedzić miejsca, ktore opisujemy. 

Ponad 80 osób wzięło udział w konferencji projektu "Akademia Gościnności", na Zamku Czocha w miejscowości Sucha, którą 19 listopada 2021 zorganizowała Fundacja Symbioza w ramach projektu finansowanego jest ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030. Celem spotkania było przybliżenie tematyki zrównoważonego rozwoju lokalnego poprzez turystykę i towarzyszącą jej ideę gościnnosci, w którą - jak udowadniali wszyscy prelegenci - winny być zaangażowane wszystkie grupy społeczne. - Edukacja do rozwoju lokalnego opartego o goscinność powinna rozpoczynać się już w przedszkolu. Im szybciej zapoznamy dzieci z walorami naszych miejscowości, pokażemy jaką wartość ma tożsamość i dziedzictwo kulturowe, które otrzymują od wcześniejszych pokoleń i nauczymy czerpać wiedzę od swoich babć i dziadków, a także będziemy stymulować ich kreatywność, tym lepiej dla naszych regionów.

W ramach projektu "Akademia Gościnności" zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska na międzypokoleniowe warsztaty artstyczne, podczas których nauczymy się wytwarzać lokalne pamiątki i wykorzystywać swój talent do promocji własnych miejscowości a jednocześnie na nim zarabiać uwzględniając turystów. Spotkania warsztatowe zarówno dla osób dorosłych, seniorwów jak i młodzieży i dzieci odbędą się Leśnej, Świdnicy, Ząbkowicach Śląskich.

W ramach "Akademii Gościnności" - projektu realizowanego przez Fundację Symbioza dzięki finansowaniu z programu NIW - NOWE FIO zapraszamy młodzież na warsztaty społeczne.

Odbędą się one w dniach  3,4,5 grudnia 2021. W ich trakcie będziemy szkolić przyszłych liderów do działania na rzecz rozwoju lokalnego w ramach idei gościnności.  Będziemy pracować w 2 grupach. 

Warsztaty odbądą się w placówce w Morawie i Świdnicy.

Ilość miejsc ograniczona.  Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz rekrutacyjny. Kwalifikacja będzie odbywała się na zasadzie pierwszeństwa zgłoszeń.

Formularz rejestracyjny 

 

FIO PASEK

 Rusza rekrutacja na warsztaty szkoleniowe dla dwudziestu osób z Dolnego Śląska, które chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat idei gościnności i jej roli w turystyce we wspólnotach lokalnych, a także stać liderami rozwoju lokalnego i edukatorami w zakresie idei gościnności. Dla 20 wyłonionych w rekrutacji uczestników zaplanowaliśmy 3 całodniowe warsztaty, które odbędą się w dniach:

  • 15 października 2021 r.
  • 16 października 2021 r.
  • 17 listopada 2021 roku.

W ramach projektu Akadema Gościnności zapraszamy mieszkańców powiatu świdnickiego, dzierżoniowskiego i wałbrzyskiego 17 listopada 2021 r. na wycieczkę do Ząbkowic Śląskich i Złotego Stoku, w trakcie której poznawać będziemy dziedzictwo kulturowe związane z Księstwem Świdnicko-Jaworskim,  historycznym terytorium, ktore istniało na tych ziemiach w epoce średniowiecza. 

W Ząbkowicach odwiedzimy m.in. pozostałości zamku wybudowanego przez Bolka II Świdnickiego, krzywą wieżę, a w Złotym Stoku kopalnię należącą do księstwa i mającą olbrzymi wpływ na jego bogactwo.

Wycieczka odbędzie się bezpłatnie dla 50 uczestników. Obowiązuje pierwszeństwo zgłoszeń poprzez formularz rekutacyjny.